Zbiornik na deszczówkę – zalety zbierania wody deszczowej

16 czerwca 2022

Zbiornik na deszczówkę to jeden ze sposobów na świadomą ochronę środowiska i oszczędności. W ostatnich latach znacznie też wzrosło zainteresowanie zbieraniem deszczówki. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę zalety takiej instalacji – zmniejszenie rachunków za wodę, powodzi i zanieczyszczenia wody. Jakie są jeszcze korzyści z zamontowania zbiornika na wodę deszczową?

zbiornik na deszczówkę Delfin
Podziemny zbiornik na deszczówkę Delfin

Jak działa zbiornik na wodę deszczową?

Zbiornik na deszczówkę zbiera wodę deszczową ze zlewni (najczęściej z dachu), która przepływa przez rury do zbiornika. Instalacja składa się z wewnętrznie podłączonych urządzeń, która dostarcza wodę do części domu (lub nawet do całego). Po napełnieniu nadmiar wody spływa do kanalizacji deszczowej.

Jakie są korzyści ze zbierania deszczówki?

  1. Niższe koszty rachunków za wodę

Instalacja zbiornika na deszczówkę zmniejsza zapotrzebowanie na wodę pozyskiwaną z instalacji wodociągowych i zaopatrywanie z niej gospodarstw domowych. Możesz bardzo łatwo obniżyć rachunki za wodę – zwłaszcza, jeśli zbiornik użyjesz do zdań, które pochłaniają dużo wody. W zależności od tego ile wody deszczowej może przechwycić dach i zbiornik, zaoszczędzisz tyle wody ile zbierzesz i wykorzystasz. Deszczówkę możesz użyć do spłukiwania toalet, prania lub prac ogrodniczych.

  1. Ochrona środowiska

Zbiorniki na deszczówkę zmniejsza obciążenie dróg wodnych i prawdopodobieństwo lokalnych powodzi. Ta zmniejszona ilość dużych spływów deszczowych przekłada się na mniejsze uszkodzenia i zanieczyszczenie zbiorników wodnych.

  1. Dofinansowania na deszczówkę

Od 2020 roku można uzyskać dofinansowanie na zbieranie wody deszczowej w ramach programu “Moja Woda”. O dotacje na zbieranie deszczówki mogą starać się właściciele lub współwłaściciele posesji z domem jednorodzinnym. W ramach programu i dotacji można zrealizować instalację zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej (zakup, montaż, budowa, uruchomienie).

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie zbiornika i jego pojemności: klimat w okolicy, w której mieszkasz (średnie opady), ogólne użytkowanie, wielkość dachu oraz ograniczenia dotyczące przestrzeni/lokalizacji.

Przy wyborze wielkości zbiornika przyjmuje się pomnożenie powierzchni dachu przez średnie opady deszczu w okolicy. To oznacza maksymalną ilość wody, jakiej można się spodziewać.

Ilość przechwyconej wody = powierzchnia dachu x średnie opady w okolicy

Musisz również obliczyć ile wody zużywa gospodarstwo domowe dziennie. Dzięki temu będziesz wiedział w jakiej ilości przechwycona woda pokryje zapotrzebowanie. Zbiorniki niekoniecznie muszą być większe jeśli mieszkasz na obszarze z częstymi opadami deszczu.

Jednym z najpopularniejszych producentów zbiorników na wodę deszczową jest polski producent Delfin. W jego ofercie znajdują się wysokiej jakości podziemne zbiorniki na wodę deszczową.

Jak zamontować zbiornik na wodę deszczową?

W niektórych przypadkach będziesz musiał uzyskać zezwolenie na instalację zbiornika na deszczówkę. Jeśli jesteś na etapie budowy i instalujesz zbiornik do 10 metrów sześciennych nie musisz mieć pozwolenia. W przypadku zbiornika na już wybudowanej posesji lub o większej pojemności musisz uzyskać pozwolenie na jego instalację.

Czy warto zainwestować w zbiornik na wodę deszczową? Biorąc pod uwagę wszystkie jego zalety, tak! zbiorniki na deszczówkę to opłacalna i przyjazna dla środowiska inwestycja oraz krok w kierunku budowania zrównoważonego domu.