Jaka jest cena pompy ciepła?

14 czerwca 2022
Buderus powietrzna pompa ciepla
fot. Buderus/powietrzna pompa ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się jaki jest koszt tego typu ogrzewania. Ile więc kosztuje pompa ciepła? Czy warto zainwestować w urządzenie i jakie wybrać? Odpowiedzi na to pytania znajdują się w poniższym artykule.

Powietrzna pompa ciepła – cena

Powietrzne pompy ciepła to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń montowany w budynkach jednorodzinnych. Ile kosztuje? Wiele w tym przypadku zależy od mocy urządzenia, która powinna być dopasowana odpowiednio do zapotrzebowania na energię danego budynku. Uśredniając można jednak stwierdzić, że ceny powietrznych pomp ciepła rozpoczynają się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, a czym w przypadku urządzeń o dużej mocy mogą sięgnąć nawet przeszło 25 tys. złotych.

Gruntowa pompa ciepła – cena

Alternatywą dla powietrznych pomp ciepła może być instalacja gruntowej pompy ciepła, która jednak nie zawsze jest możliwa (wymaga sporej działki). Warto również mieć świadomość, że gruntowa pompa ciepła jest zdecydowanie droższa niż jej powietrzny odpowiednik. Ceny tego typu rozwiązań kształtują się bowiem na poziomie od 30 do nawet 100 tys. złotych.

Koszt pompy ciepła do domu 120m²

Jak już wspomniano koszt pompy ciepła uzależniony jest w dużej mierze od jej mocy, która musi odpowiadać zapotrzebowaniu na energię. Wartość ta jest natomiast uzależniona m.in. od powierzchni budynku oraz jego ocieplenia. Jaki zatem będzie koszt urządzenia do domu o powierzchni 120m²? W przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to około 13-18 tys. złotych, ponieważ z reguły potrzebne będzie urządzenie o mocy 6-8kW. W przypadku gruntowej pompy ciepła należy liczyć się z wydatkiem minimum 35 tys. złotych. Polecamy wysokiej klasy pompę ciepła Buderus Logatherm WLW196i

Pompa ciepła cena z montażem

Warto pamiętać, że inwestycja w instalację pompy ciepła obejmuje nie tylko cenę zakupu samej pompy, ale również koszt związane z montażem, czy zakupem dodatkowego osprzętu. W efekcie całkowity koszt instalacji powietrznej pompy ciepła to z reguły minimum 30 tys. złotych, a w przypadku pomp gruntowych należy liczyć się z wydatkiem minimum 50 – 60 tys. złotych.

Podsumowując ceny pomp ciepła nadal są stosunkowo wysokie. Warto jednak mieć świadomość, że są to urządzenia bezawaryjne oraz wysokowydajne, co sprawia, że ogrzewanie budynku przy ich użyciu jest opłacalne. Istotny jest również wybór odpowiedniej pompy, która powinna być kupiona u sprawdzonych sprzedawców.