Rodzaje pomp ciepła – monoblok i split

14 czerwca 2022
Pompa ciepła monoblok Nibe
Pompa ciepła monoblok Nibe

Pompy ciepła to urządzenia różnego typu, które różnią się przede wszystkim budową. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i jaką pompę ciepła wybrać – monoblok czy split? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Pompa ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok to rodzaj powietrznej pompy ciepła, który składa się z jednego modułu. W jego wnętrzu znajdują się wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego działania pompy, czyli skraplacz, parownik, parownik, sprężarka i zawór rozprężny. W tym miejscu warto podkreślić, że wyróżnia się dwa rodzaje pomp ciepła monoblok, a mianowicie pompy zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Pompa ciepła spilt

Alternatywą dla pompy ciepła monoblok może być pompa ciepła split, która działa na tej samej zasadzie. Różnica tkwi przede wszystkim w budowie urządzenia, ponieważ pompy ciepła typu split składają się z dwóch odrębnych modułów (wewnętrznego i zewnętrznego). W efekcie układ chłodniczy zostaje rozdzielony na dwie części, a skraplacz, czyli wymiennik ciepła instalowany jest w jednostce zewnętrznej. W jednostce wewnętrznej umieszczony zostaje natomiast parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny, a całość połączona jest przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy.

Jaką pompę ciepła – monoblok czy split?

Odmienna budowa powietrznych pomp ciepła obu typów sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, który rodzaj pompy ciepła będzie lepszy. Podejmując decyzję warto pamiętać, że oba typy mogą działa efektywnie, a jedną z podstawowych różnic jest cena. Pompy ciepła split są bowiem tańsze, jednak decydując się na takie urządzenie należy pamiętać o konieczności dokonywania przeglądów i kontroli szczelności układu chłodniczego, który nie jest zamontowany we wnętrzu urządzenia. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pompy ciepła monoblok są natomiast droższe, jednak ich montaż jest łatwiejszy i szybszy, a także obarczony mniejszym ryzykiem błędu. W ich przypadku istotne jest zabezpieczenie układu przed ewentualnym zamarznięciem przewodów, które może nastąpić w przypadku długotrwałej przerwy w dostawie prądu.

Podsumowując, zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i split to urządzenia, które charakteryzuje wysoka wydajność. Wybór konkretnego rozwiązania powinien natomiast odpowiadać potrzebom oraz specyfice danej instalacji.