Pompa ciepła a kocioł: najlepszy sposób na ogrzanie domu
28 kwietnia 2023Największym zmartwieniem podczas przygotowań do sezonu zimowego jest to, jak ogrzać dom. Pompa ciepła i kocioł to dwie najpopularniejsze opcje na pokonanie chłodnej pory roku. Oba te systemy ogrzewania domu działają zupełnie inaczej i mają swoje wady i zalety. To może sprawiać, że nie wiesz, który system wybrać. W tym artykule porównujemy pompę ciepła z kotłem, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Ale zanim przejdziesz do decyzji, który z nich jest lepszy, musisz wiedzieć, jak działają pompy ciepła i kotły.
Spis treści
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi je do wnętrza domu. Nawet jeśli temperatura jest poniżej zera, nadal są w stanie wydobywać ciepło z powietrza na zewnątrz. Najważniejszą zaletą pomp ciepła jest to, że mogą ogrzewać i chłodzić Twój dom za pomocą prostego elementu: zaworu zwrotnego. Latem pompa ciepła działa więc jak tradycyjny klimatyzator, schładzając dom. Jednak zimą zawór zwrotny zamienia wężownicę parownika w wężownicę skraplacza i odwrotnie. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się szczegółowo, jak działają pompy ciepła.
Najbardziej dostępne na rynku to powietrzne pompy ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, pompy ciepła powietrze-powietrze wykorzystują powietrze jako źródło ciepła i radiator. Dość dobrze ogrzewają obszary o klimacie umiarkowanym. Jednak powietrzne pompy ciepła nie są dobrym rozwiązaniem w bardzo gorącym lub mroźnym klimacie. Ich wydajność zbiera żniwo wraz ze wzrostem różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem, co czyni je złym wyborem dla obszarów o ekstremalnych temperaturach.
Jeśli tradycyjne pompy ciepła nie mogą cię uratować w mroźną pogodę, pozostaje jeszcze jedna opcja, geotermalna lub podziemna pompa ciepła.
Co to jest geotermalna pompa ciepła?
Gruntowe pompy ciepła eliminują najpoważniejszą wadę tradycyjnych pomp ciepła: ich słabą wydajność w ekstremalnych temperaturach.
Gruntowe pompy ciepła działają w taki sam sposób, jak powietrzne pompy ciepła, z wyjątkiem jednej zasadniczej różnicy – znajdują się pod ziemią, gdzie temperatura jest stała przez cały rok. Nawet gdy temperatura nad ziemią jest poniżej zera, temperatura pod ziemią będzie wynosić około 40-50 stopni, zapewniając wystarczającą ilość ciepła, aby pompa ciepła działała wydajnie.
Jednak systemy ogrzewania geotermalnego są bardzo trudne i drogie w instalacji, co często zmusza właścicieli domów do poszukiwania innych opcji.
Jak działa kocioł?
Kocioł to urządzenie grzewcze, które jest najbardziej odpowiednie dla osób mieszkających w wyjątkowo zimnym obszarze klimatycznym. W przeciwieństwie do pomp ciepła działają poprzez wytwarzanie ciepła. Kotły zazwyczaj wykorzystują paliwo, takie jak gaz lub propan do ogrzewania domu.
Sposób działania kotłów jest dość prosty. Płomień aktywuje olej, gaz lub elektryczność wewnątrz urządzenia w celu wytworzenia ciepła. Dmuchawa wydmuchuje gorące powietrze przez kanały, a kanały rozprowadzają gorące powietrze po całym domu. Istnieje również przewód kominowy, który służy jako wylot dla gazowych produktów ubocznych.
Pompa ciepła a kocioł gazowy
Podczas gdy pompy ciepła tylko przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego, kotły gazowe spalają gaz w celu wytworzenia ciepła. Wydajność kotłów gazowych poprawia się z dnia na dzień. Współcześnie dostępne są piece gazowe o sprawności sięgającej nawet 97%. Oznacza to, że z powodzeniem przekształcają 97% gazu w ciepło. Tylko 3% jest tracone przez kanał wylotowy lub gdzie indziej. Jeśli szukasz niedrogiego kotła, najlepszym rozwiązaniem może być kocioł gazowy.
Jeśli chodzi o pompę ciepła w porównaniu z kotłem gazowym, ta pierwsza ma przewagę w postaci znacznie wyższej wydajności. Przy 7.78 ℃ pompa ciepła może wytworzyć od 200% do 540% więcej energii cieplnej niż zużywana przez nią energia elektryczna.
-
KOCIOŁ GAZOWY BUDERUS LOGAMAX PLUS GB072V213 692,36 PLN – 17 526,27 PLN
-
KOCIOŁ GAZOWY BUDERUS LOGAMAX PLUS GB122i(K)Produkt w promocji8 011,06 PLN – 14 666,52 PLN
-
KOCIOŁ GAZOWY BUDERUS LOGAMAX PLUS GB022K4 449,00 PLN
Pompa ciepła a kocioł elektryczny
Kotły elektryczne działają podobnie jak suszarki do włosów. Najpierw wciągają powietrze do układu. Następnie elektryczne elementy grzejne ogrzewają powietrze. Następnie dmuchawy przesyłają gorące powietrze kanałami do domu.
Kotły elektryczne są jak pompy ciepła w tym sensie, że nie zużywają paliwa i nie wytwarzają tlenku węgla. Nie mają również przewodu kominowego, ponieważ nie ma toksycznych oparów do usunięcia. Jeśli nie podoba Ci się pomysł spalania paliwa, elektryczne kotły będą dobrą opcją.
Co to jest kocioł modulowany?
Kotły modulacyjne dostosowują ilość spalanego gazu, aby osiągnąć temperaturę docelową. Kotły modulacyjne pracują stabilnie na niższym poziomie energii, zamiast pracować z pełną prędkością i wielokrotnie się włączać i wyłączać. Otrzymujesz żądaną temperaturę, ale przy znacznych oszczędnościach energii.
System dwupaliwowy – najlepsza opcja
Nie możesz się zdecydować między pompą ciepła a kotłem? Podwójny układ paliwowy łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów. Obejmuje zarówno pompę ciepła, jak i kocioł gazowy. W łagodniejszych temperaturach działa tylko jako pompa ciepła. Jednak w momencie spadku temperatury przechodzi do pracy jako kocioł. Ponieważ dwupaliwowe pompy ciepła przełączają się między pompą ciepła a kotłem gazowym w zależności od tego, który jest bardziej wydajny, oszczędzają również właścicielom domów znaczną ilość pieniędzy.
Pompa ciepła a kocioł: jak wybrać?
Teraz, gdy wiesz już całkiem sporo o kotłach i pompach ciepła oraz ich różnych typach, być może zastanawiasz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Decydując się na wybór opcji ogrzewania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
Ile jesteś w stanie wydać na instalację?
Kotły są średnio tańsze w instalacji niż pompy ciepła. Biorąc pod uwagę, że kotły działają znacznie lepiej w temperaturach poniżej zera, to sprawia, że kotły są oczywiste dla większości właścicieli domów. Gruntowe pompy ciepła zapewniają równie dobre ogrzewanie jak kotły, a także są bardziej wydajne. Mają jednak wysokie koszty instalacji.
Kotły mają wysokie koszty operacyjne
Pompa ciepła zużywa znacznie mniej energii niż kocioł, a co za tym idzie, ma niższe koszty eksploatacji. Dokładne koszty operacyjne zależą od Twojej lokalizacji, wydajności urządzenia oraz lokalnych cen gazu lub energii elektrycznej.
Jaki jest dla Ciebie tolerowany poziom hałasu?
Chociaż na pierwszy rzut oka może to nie wydawać się dużym problemem, wysoki poziom dźwięku HVAC może z czasem być szkodliwy dla uszu. Nawet gdy nie ma problemów technicznych, pompy ciepła są głośniejsze niż kotły. Pompy ciepła często wydają odgłosy stukania, podczas włączania lub wyłączania sprężarki. Z drugiej strony kotły znajdują się z dala od przestrzeni mieszkalnej, zwykle w piwnicy i nie słychać ich.
Ile masz dostępnego miejsca?
Chociaż nie jest to zwykle omawiany czynnik, kotły zajmują dużo miejsca. Jeśli masz mniejszy dom, prawdopodobnie cenisz każdy centymetr kwadratowy, który posiadasz. Ponadto kotły są zwykle instalowane w pomieszczeniach. Przepisy budowlane wymagają co najmniej 76 centymetrowego marginesu ze wszystkich stron ze względów bezpieczeństwa.
Z drugiej strony największa część pompy ciepła, czyli sprężarka, znajduje się na zewnątrz, a jednostka wewnętrzna pompy ciepła jest zwykle stosunkowo niewielka i można ją zamontować wysoko na ścianie.
Czy mieszkasz w surowym klimacie?
Jeśli mieszkasz w umiarkowanym klimacie z łagodnymi zimami, pompa ciepła będzie dla Ciebie idealna. Jeśli jednak mieszkasz na obszarze, w którym temperatury zimą często spadają znacznie poniżej zera, kocioł jest najlepszą opcją do osiągnięcia idealnej temperatury. Kotły na ogół działają lepiej w chłodniejszym klimacie, ponieważ nie zależą od temperatury zewnętrznej, aby ogrzać dom.
Jeśli nie masz w pobliżu domu instalacji gazowej, możesz rozważyć kocioł elektryczny lub gruntową pompę ciepła. Jeśli zimy są wyjątkowo nieprzewidywalne w Twojej okolicy, dobrym rozwiązaniem jest system dwupaliwowy, ponieważ przełącza się między pompą ciepła a kotłem.
Efektywność energetyczna
Pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne niż kotły, ponieważ jedynie przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego. Ponadto pompa ciepła może przekazać 100% więcej energii niż zużywa. To naprawdę imponujące liczby! Z drugiej strony większość przyzwoitych kotłów gazowych ma sprawność na poziomie 90-97%.
Ryzyko tlenku węgla
Chociaż kotły gazowe poprawiły się o mile pod względem wydajności w ostatnich latach, uwalniają tlenek węgla do powietrza, ponieważ nadal wykorzystują paliwo do generowania ciepła. Jeśli przewód spalinowy jest zablokowany, w Twoim domu może gromadzić się tlenek węgla. Jeśli masz kocioł gazowy, powinieneś zainwestować w dobry detektor tlenku węgla i regularnie czyścić kanał spalinowy.
Żywotność i konserwacja
Ponieważ piece pracują krócej niż przez pół roku, zazwyczaj wymagają mniej konserwacji i mają dłuższą żywotność. Kotły, jeśli są dobrze konserwowane, mogą mieć żywotność 20 lat lub więcej. Pompa ciepła ma średnią żywotność 10-15 lat. Jeśli należysz do osób, które zapominają o rutynowych czynnościach konserwacyjnych, kocioł jest dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeśli masz kocioł gazowy, musisz upewnić się, że przewód spalinowy jest zawsze czysty.
Czy potrzebujesz szybkiego ogrzewania?
Kotły dość szybko podnoszą temperaturę i dostarczają dość ciepłego powietrza. Z drugiej strony pompy ciepła nagrzewają dom bardziej stopniowo. Atmosfera jest mniej gorąca niż ta utrzymywana przez kocioł. W porównaniu z pompami ciepła, kotły usuwają wilgoć z powietrza, co prowadzi do wysuszenia skóry zimą.
Szukasz opcji przyjaznej dla środowiska?
Nawet wysokowydajne pompy ciepła emitują pewną ilość tlenku węgla do powietrza zewnętrznego. Tlenek węgla jest szkodliwy dla środowiska i możesz nie czuć się komfortowo, używając urządzenia, które przyczynia się do degradacji naszego środowiska. W takim przypadku można użyć kotła elektrycznego lub geotermalnej pompy ciepła, z których żadna nie uwalnia tlenku węgla do powietrza.
Podsumowanie: kocioł czy pompa ciepła?
Decydując się między pompą ciepła a kotłem, ostateczna decyzja zależy głównie od warunków klimatycznych w Twojej okolicy. Ponadto w grę wchodzą również Twoje osobiste preferencje, budżet i dostępna przestrzeń. Teraz, gdy wiesz już wszystko na temat pomp ciepła i kotłów, możesz dokonać świadomego wyboru, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.