Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

27 sierpnia 2022
ogrzewanie podlogowe rury grzewcze
Ogrzewanie podłogowe, czyli tzw. podłogówka jest bardzo prosta w instalacji i nie wymaga skomplikowanego montażu i armatury.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze, co wynika przede wszystkim z jego zalet. Ile kosztuje i jaka jest cena montażu oraz instalacji? W jaki sposób je zainstalować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Co przemawia za instalację ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim fakt, że jest ono korzystne dla naszego zdrowia (ciepło jest rozprowadzane pionowo, co sprawia, że nie powstaje efekt przegrzania) oraz możliwość zmniejszenia zużycia energii. W efekcie montaż podłogówki jest opłacalny, ponieważ pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie bez wpływu na komfort termiczny w budynku. Co więcej, ogrzewanie podłogowe można wykonać niezależnie od rodzaju wylewki, czy wykończenia podłogi.

Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest szczególnie trudna, co sprawia, że można ją zlecić profesjonalistom lub wykonać samodzielnie. Podłogówka składa się z rur grzewczych PE-RT (polecamy system rur grzewczych Maincor), które należy rozprowadzić jeszcze przed wykonaniem posadzki. Poza tym niezbędna jest również armatura hydrauliczna oraz automatyka, sprawdź tutaj.

Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego?

Cena ogrzewania podłogowego to kwestia indywidualna, ponieważ zależy zarówno od rodzaju zastosowanych materiałów, jak i tego, czy montaż będzie wykonywany samodzielnie, czy przez fachowców. Szacuje się, że w tym drugim przypadku koszt podłogówki wynosi średnio od 120 do 220 zł za m². Łatwo zatem  policzyć, że w przypadku domu o powierzchni 100 m² za ogrzewanie podłogowe zapłacimy od 12 do 22 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że koszt nie rośnie proporcjonalnie do powierzchni, ponieważ zarówno automatyka, jak i armatura hydrauliczna musi zostać kupiona niezależnie od ilość położonych rur grzewczych (powierzchni posadzki).

Co jest droższe – grzejniki czy podłogówka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest droższe grzejniki, czy podłogówka? Odpowiadając na to pytanie należy stwierdzić, że podłogówka jest droższa w montażu, ale tańsza w eksploatacji. W efekcie jej długoterminowe użytkowanie pozwala uzyskać spore oszczędności.

Podsumowując należy stwierdzić, że ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które się opłaca. Pozwala bowiem nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania, ale jest również przyjazne dla zdrowia.