Jaki kocioł gazowy kupić dla Twojego domu?

26 czerwca 2023
kotly gazowe sklep

W cyklu każdego kotła przychodzi taki moment, że zaczynają kosztować więcej niż są warte i dalsze wydatki na naprawy stają się niewykonalne. Ale zanim kupisz nowy kocioł gazowy, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, czego szukać w nowym kotle. W końcu będziecie razem przez jakiś czas.

Zakaz kotłów gazowych – nowa ustawa, o co w niej chodzi?

Zanim przejdziemy do głównego tematu naszego poradnika, warto w tym miejscu o tym wspomnieć o nowych przepisach, dotyczących kotłów gazowych. Jesteśmy często pytani, czy warto kupować kocioł z nadchodzącym zakazem. Przypominamy: począwszy od 2027 roku wszystkie nowo powstające obiekty użyteczności publicznej muszą być zeroemisyjne. To jednak nie koniec rewolucji. Od 2030 roku ta zasada obejmie także wszystkie nowo budowane budynki. W ramach tych zmian, które wprowadza się na rzecz ochrony środowiska, przewiduje się, że źródła ciepła zainstalowane w budynkach zeroemisyjnych będą mogły wykorzystywać tylko energię odnawialną. Oznacza to, że stosowanie paliw pochodzenia kopalnego zostanie całkowicie zakazane, choć będzie można korzystać na przykład z bioLPG.

Jednym z kluczowych aspektów tych regulacji jest wprowadzenie zakazu montażu kotłów gazowych:

  • Począwszy od 2027 roku w przypadku nowych budynków,
  • Od 2030 roku również w przypadku modernizowanych obiektów.

Jeżeli przepisy te zostaną przyjęte w obecnym kształcie, osoby budujące domy od 2027 roku będą miały kilka opcji do wyboru jako źródło ciepła. Mogą zdecydować się na sprężarkową (elektryczną) pompę ciepła, absorpcyjną pompę ciepła, kocioł wykorzystujący gaz pochodzenia odnawialnego lub hybrydową instalację, łączącą pompę i kocioł. Ważne jest jednak to, że nie będzie możliwości wytwarzania energii cieplnej poprzez spalanie paliw, w tym gazu pochodzenia kopalnego.

Przed nami czas przełomowych zmian, które mają na celu stworzenie bardziej zrównoważonej i ekologicznej przestrzeni życiowej. Dzięki ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych związanych z sektorem budowlanym, dążymy do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń. Nowe przepisy jednak, dotyczące kotłów gazowych, dotyczą tylko nowo budowanych domów. Dopóki nie będzie dostępnej opłacalnej alternatywy, kotły gazowe będą nadal wybierane jako najlepsza metoda ogrzewania domów w Europie. Jeśli masz wysoki budżet na modernizację systemu grzewczego do pompy ciepła i modernizację domu z zaawansowaną izolacją to świetnie, ale dla większości ludzi nie jest to opcja.

Wybór odpowiedniej marki

Wybierając nowy kocioł gazowy, ważne jest, aby wybrać markę godną zaufania. Jednym ze sposobów identyfikacji godnej zaufania marki jest to, jakie nagrody zdobyła. Jest to pewny znak, że produkuje niezawodne kotły. Pokazuje również, że marka istnieje już od jakiegoś czasu. Więc jeśli masz dziesięcioletnią gwarancję, nadal będzie w pobliżu za dziesięć lat.

Widzieliśmy, jak wielu nowych producentów kotłów pojawiało się, a potem znikało. Uważaj więc na markę i zwracaj uwagę na długość gwarancji. Jeśli producent może zaoferować dziesięcioletnią gwarancję, zwykle oznacza to, że nie spodziewa się, że urządzenie się zepsuje w tym okresie. Jeśli tak, masz spokój, wiedząc, że jest objęty gwarancją. W naszym sklepie znajdziesz wyłącznie renomowane marki, produkujące wysokiej klasy koty gazowe, takie jak kocioł gazowy jednofunkcyjny Buderus Logamax czy kotły Wolf.

Wybór właściwej mocy wyjściowej kW dla Twojego domu

Kiedy mówimy o mocy wyjściowej kW z kotłami, zasadniczo oznacza to moc kotłów do zaopatrywania domu w ciepło i ciepłą wodę. Im większy dom, tym więcej kW mocy będziesz potrzebować do zaopatrywania go w ciepło i ciepłą wodę.

Dobrym sposobem na określenie wielkości potrzebnego kotła jest policzenie grzejników w całym domu. Oczywiście im więcej masz, tym więcej mocy kocioł będzie musiał dostarczyć, aby upewnić się, że wszystkie są gorące. Jako szacunkowe oszacowanie, będziesz potrzebować następujących mocy wyjściowych dla liczby grzejników dla kotła dwufunkcyjnego:

Do 10 grzejników: 24–27 kW
10 do 15 grzejników: 28–34 kW
15 do 20 grzejników: 32–40 kW

A dla kotła grzewczego lub systemowego:

Do 10 grzejników: 12–15 kW
10 do 15 grzejników: 18–24 kW
15 do 20 grzejników: 30–40 kW

Kotły dwufunkcyjne potrzebują więcej mocy, ponieważ natychmiast podgrzewają ciepłą wodę, podczas gdy kotły systemowe i kotły tylko grzewcze robią to wolniej, cyrkulując gorącą wodę wokół zasobnika. Chociaż kotły dwufunkcyjne mogą wyglądać na znacznie mniej wydajne, są to różne systemy. Bojler dwufunkcyjny będzie działał na maksimum tylko przez kilka minut w ciągu dnia, kiedy myjesz, kąpiesz się, bierzesz prysznic lub zmywasz naczynia, podczas gdy kotły systemowe i konwencjonalne będą wrzały dłużej, ponieważ nagrzewają cały cylinder.

Pamiętaj, jeśli planujesz rozbudowę domu w przyszłości lub planujesz przekształcenie garażu lub poddasza w przestrzeń mieszkalną, ponieważ zwiększy to zapotrzebowanie na ogrzewanie i możesz chcieć przewymiarować kocioł, aby to zrekompensować.

Wybór odpowiedniego typu kotła gazowego

Dostępne są cztery główne typy kotłów, ważne jest, abyś był w stanie określić, jaki typ posiadasz, aby uzyskać dokładną wycenę wymiany starego kotła.

Kotły kombinowane

Bardziej znane jako kotły dwufunkcyjne, są najczęściej instalowanymi kotłami w Europie, ponieważ są łatwe w montażu, tanie i nie mają żadnych dodatkowych zbiorników na wodę w szafce wentylacyjnej lub na poddaszu. Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę na żądanie z sieci, dzięki czemu są energooszczędne.

Kocioł tylko grzewczy

Znane również jako kotły zwykłe, konwencjonalne, tradycyjne lub wentylacyjne. Najtrudniejsze do zastąpienia są kotły grzewcze, ponieważ mają zarówno zasobnik ciepłej, jak i zimnej wody. Większość ludzi decyduje się na przejście na kocioł dwufunkcyjny, podczas wymiany kotła grzewczego, ponieważ można odzyskać trochę miejsca w domu.

Kotły systemowe

Kotły systemowe sprawdzają się w domach o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Bardziej nadają się do tego kotły systemowe, które posiadają osobny zasobnik ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu mogą dostarczać ciepłą wodę do dwóch łazienek jednocześnie. Mają wadę zbiornika magazynowego i strat ciepła, które występują w tym zbiorniku, bez względu na to, jak dobrze może być izolowany.

Buderus Logamax budowa kotla gazowego
Buderus Logamax budowa kotla gazowego

Teraz, gdy już wiesz, jak zidentyfikować aktualny typ kotła, możesz przejść do następnego punktu.

Jakie akcesoria do kotłów gazowych mogą zaoszczędzić więcej pieniędzy

Oprócz zainstalowania nowego energooszczędnego kotła, istnieją również inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie:

Inteligentne termostaty

Jest to urządzenie podłączone do Twojego kotła, które pozwala kontrolować temperaturę w domu za pomocą smartfona/aplikacji lub urządzenia sterowanego głosem (Alexa/Google Nest). Inteligentne termostaty mogą nauczyć się Twoich nawyków związanych z ogrzewaniem i ogrzewać pomieszczenia, gdy są one zajęte, więc jeśli spędzasz tylko niewielką ilość czasu w jadalni, nauczy się ona nie ogrzewać tego pomieszczenia poza porami posiłków. Inteligentne termostaty zapewniają większą kontrolę nad ogrzewaniem i pozwalają jeszcze bardziej obniżyć rachunki za ogrzewanie i wpływ na środowisko.

Termostatyczne zawory grzejnikowe

Podobnie jak inteligentne termostaty, termostatyczne zawory grzejnikowe zapewniają większą kontrolę nad ogrzewaniem. Tradycyjne zawory grzejnikowe są włączone lub wyłączone, termostatyczne zawory grzejnikowe umożliwiają zmianę pokrętła temperatury dla każdego grzejnika.

Jeśli masz pokój, w którym zawsze jest gorąco, możesz obniżyć temperaturę i zaoszczędzić pieniądze. Podobnie, jeśli masz pomieszczenie, w którym zawsze jest zimno, możesz zwiększyć ciepło i doprowadzić je do odpowiedniej temperatury. Zapewniając większą kontrolę nad ogrzewaniem, możesz zmniejszyć zapotrzebowanie na kocioł w niektórych pomieszczeniach, co odciąży kocioł i pozwoli mu żyć dłużej i pełniej.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik był dla Ciebie przydatny w poszukiwaniu nowego kotła. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami, a my chętnie Ci doradzimy. Życzymy powodzenia na drodze do znalezienia idealnego kotła.