Jaką moc i wielkość powinna mieć pompa ciepła?

26 stycznia 2023
NIBE powietrzne i gruntowe pompy ciepla 1
NIBE pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła mogą zaoszczędzić pieniądze i niezawodnie utrzymywać ciepło w domu przez wiele lat. Od wprowadzenia rządowego program modernizacji kotłów popularność pomp ciepła wciąż rośnie. Jeśli też zastanawiasz się nad tym systemem chłodzenia i ogrzewania, na pewno chcesz mieć najlepszą pompę ciepła, która będzie idealnie pasować do Twojego domu i zapewni najlepszy stosunek jakości do ceny. Pomożemy Ci w wyborze.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Pompy ciepła powietrzne zazwyczaj mają moc od 5kW do 16kW. Im większy jest Twój dom, tym więcej kilowatów będziesz potrzebować. Zazwyczaj, dom o powierzchni 100m² z trzema sypialniami, wymaga pompy ciepła powietrznej o mocy 5kW, podczas gdy dom o powierzchni 200m² będzie potrzebował maszyny o mocy 10kW. Dom o słabej izolacji, który jest większy niż 250m², może wymagać systemu o mocy 12kW lub nawet 16kW.

Jeśli chodzi o wielkość fizyczną, pompa ciepła powietrzna zazwyczaj ma wysokość od 1 do 1,5 metra i szerokość od 0,5 do 1 metra, co jest mniej więcej rozmiarem standardowej pralki. Ważą one zazwyczaj od 60 do 100 kg, czyli mniej więcej tyle, co przeciętny dorosły człowiek.

Ile mocy i jak duża jest gruntowa pompa ciepła?

Pompa ciepła gruntowa zazwyczaj ma moc od 5kW do 16kW, wysokość 1,1 m, szerokość 0,6 m. Jednak można zwykle wybrać mniejszy model, na przykład model 4kW zamiast 5kW, dla domu o powierzchni 100m², ponieważ pompy ciepła ziemne dostarczają stały poziom ciepła, bez względu na porę roku. Kiedy temperatura powietrza spada zimą, pompy ciepła powietrzne potrzebują więcej prądu, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła. Pompy ciepła gruntowe nie mają takich problemów, ponieważ temperatura gruntu pozostaje między 10°C a 13°C przez cały rok, a to oznacza, że ​​nie muszą mieć tej dodatkowej mocy.

Tak naprawdę, gruntowa pompa ciepła nie jest szczególnie duża, ale przestrzeń potrzebna na podłączenie rur może być większa. Jeśli wybierzesz system poziomy, będzie tańszy, ale może wymagać więcej przestrzeni na położenie rur na około metra pod ziemią. Możesz wybrać system pionowy, ale jest to znacznie droższe niż opcja pozioma.

Jak obliczyć moc pompy ciepła potrzebną dla Twojego domu?

Jeśli masz nowy budynek, po prostu skorzystaj z naszej tabeli poniżej, żeby wybrać idealny rozmiar pompy ciepła dla domu.

Wielkość domu
Ilość pokoi
Moc powietrznej pompy
Moc gruntowej pompy ciepła
100m²35kW4kW
200m²410kW9kW
300m²5-616kW15kW

Moc pompy ciepła powietrznej i gruntowej w zależności od wielkości domu

Jeśli Twój dom nie jest nowy, powinieneś poprosić firmę specjalizującą się w pompach ciepła o ocenę strat ciepła przed udzieleniem oferty na jeden z produktów. Specjaliści wykonają obliczenia na podstawie wieku nieruchomości, jej rozmiaru, liczby i rozmiaru pomieszczeń, okien i grzejników. Firma sprawdzi również poziom izolacji i czy zainstalowano system ogrzewania podłogowego.

Jeśli masz słabą izolację i/lub brak systemu ogrzewania podłogowego, nadal możesz używać pompy ciepła do ogrzewania swojego domu – po prostu będzie ona potrzebować większej mocy, aby zrekompensować te braki.

Zalety i wady dużej pompy ciepła

Zalety
Wady
Niezawodne ogrzewanie niemal przy każdej pogodzieDroższa niż mniejszy model
Wysoka efektywnośćWyższe rachunki za energię
Większa ochrona przed awariami zasilaniaWięcej przestrzeni do zamontowania
Wykorzystanie całej energii elektrycznej generowanej przez panele słoneczne
Przyjazna dla środowiska

Wady i zalety pompy ciepła o dużej mocy i wymiarach

Jak przygotować dom do montażu pompy ciepła?

Możesz zastosować kilka rozwiązań oszczędzających energię: izolację poddasza, izolację ścian, podwójne szyby, ogrzewanie podłogowe (jeśli jest to możliwe), zabezpieczenie drzwi przed przeciągami, zapewnienie odpowiedniej przestrzeni na zewnątrz budynku oraz wydzielenie miejsca o wymiarach 1m x 1m wewnątrz budynku na bojler ciepłej wody.

Najlepsza pompa ciepła o dużej mocy według e-instalatora

Gruntowa pompa ciepła NIBE F1145 o mocy maksymalnej 17 kW jest jedną z najlepszych pomp o dużej mocy. Ten model, korzystający z powietrza o mocy 17 kW, może komfortowo ogrzać praktycznie każdy dom, dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności. Pompa waży 120 kg, co jest poniżej przeciętnej wagi dla swojej mocy. NIBE F1145 możesz kupić w naszym sklepie.

Najlepsza pompa ciepła o małej mocy według e-instalatora

Powietrzne pompy ciepła split i monoblok NIBE są według nas najlepszym wyborem, jeśli chcesz ogrzać dom o powierzchni około 100-150 m². Polecamy nasze efektywne pakiety:

Już wiesz, jaką moc pompy ciepła wybrać. Wszystko, co musisz zrobić, to poprosić o bezpłatną ocenę strat ciepła dla swojego domu, dokonać ewentualnych poprawek i zakupić odpowiednią pompę ciepła dla Ciebie. Skontaktuj się z naszym zespołem, jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła dla Twojego domu.