Jak w pełni zasilić dom źródłami odnawialnymi?

28 marca 2023
Dom zasilany energia odnawialna

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że energia odnawialna jest naszą przyszłością. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na systemy, które pozwalają na niemal całkowita niezależność. Ale co trzeba zrobić, aby dom korzystał ze źródeł całkowicie odnawialnych? Nie jest to tak proste, jak umieszczenie kilku paneli słonecznych na dachu (choć niewątpliwie jest to częścią tego).

Ile energii potrzebuje Twój dom?

Pozyskiwanie całej energii ze źródeł odnawialnych to ekscytujący cel. Ale zanim zaczniesz, ważne jest, aby wiedzieć, ile energii będziesz potrzebować i co będzie potrzebne do wytworzenia tego rodzaju energii elektrycznej. Jeśli chcesz zasilić swój dom w całości ze źródeł odnawialnych, musisz generować i magazynować dużo energii. Jednak najpierw musisz wiedzieć, ile energii zużywa Twój dom.

Najlepszym sposobem oszacowania, ile energii będziesz potrzebować, jest spojrzenie na kilka ostatnich rachunków za prąd i gaz. Pokazują one, ile energii zużywałeś miesięcznie w kilowatogodzinach (kWh). Niektórzy dostawcy mierzą gaz w kilowatogodzinach (kWh), podczas gdy inni mierzą go w metrach sześciennych (m3). Jeśli dostawca mierzy gaz w m³, podziel tę liczbę przez 11,2 żeby uzyskać równoważną liczbę wyrażoną w kWh.

Odpowiada to dziennemu zużyciu 10 kWh (kilowatogodzin). Ale liczba ta może się różnić w zależności od wielkości domu i miejsca zamieszkania. Duża część tej energii zużywana jest w chłodniejszych miesiącach zimowych (listopad-marzec), stanowiąc ponad 65% rocznego zużycia.

Jakie są główne sposoby pozyskiwania energii odnawialnej?

Odnawialna energia elektryczna pochodzi z naturalnie uzupełniających się zasobów, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i geotermalna. Ponieważ te opcje nie są ograniczone – jak spalanie paliw kopalnych, które można wykorzystać tylko raz – odnawialne źródła energii oferują zrównoważone źródło energii.

Do najpowszechniejszych źródeł energii odnawialnej stosowanych obecnie należą biomasa, energia geotermalna, energia wodna i energia słoneczna. Po wygenerowaniu nie powodują zanieczyszczeń ani nie emitują szkodliwych chemikaliów i mogą być używane bezpośrednio na miejscu lub wprowadzane do sieci w celu zaopatrzenia w inne miejsca. Możesz także przechowywać energię odnawialną do późniejszego wykorzystania, podczas gdy wielu paliw kopalnych nie można bezpiecznie przechowywać.

Technologie odnawialne to nie tylko zastąpienie gazu czy energii elektrycznej. Możesz ich używać również do dostarczania ciepła – niezależnie od tego, czy jest to gorąca woda przepływająca przez grzejniki, czy powietrze wdmuchiwane do pomieszczenia, odnawialne źródła energii mogą zaspokoić prawie wszystkie potrzeby Twojego domu.

Ograniczenia dotyczące energii odnawialnej:

• Ilość wytwarzanych technologii energii odnawialnej zależy od pogody – spokojny dzień oznacza, że ​​jest mniej energii wiatrowej. Pochmurny dzień wpłynie na ilość energii słonecznej. Ten brak spójności oznacza, że ​​odnawialne źródła energii nie są zbyt dobre w zaspokajaniu obciążeń podstawowych w taki sam sposób, jak elektrownia węglowa. Jednak zwykle nie jest to problemem. Obciążenie podstawowe jest na ogół uzupełniane przez tradycyjne elektrownie „na żądanie”.

• Zmniejszając swój ślad węglowy, nadal mają one pewien wpływ na środowisko – np. turbiny wiatrowe mogą zakłócać lokalne życie ptaków, a duże elektrownie wodne mogą wpływać na ekosystemy rzeczne.

Jak całkowicie zasilić dom z odnawialnych źródeł

W ciągu ostatnich kilku lat ludzie zwracali się ku energii odnawialnej, aby pozytywnie wpływać na środowisko. Firmy i gospodarstwa domowe nie polegają już wyłącznie na paliwach kopalnych, jeśli chodzi o ich energię. Teraz pytanie brzmi: jaki rodzaj energii odnawialnej możesz zainstalować w swoim domu? Oto spojrzenie na trzy różne rodzaje energii odnawialnej, które możesz wykorzystać w swoim domu do wytwarzania czystej i ekologicznej energii.

Panele słoneczne

Panele słoneczne działają, wykorzystując światło słoneczne jako źródło energii. Są one zwykle instalowane na dachach lub w pobliżu okien, aby uzyskać jak najwięcej światła słonecznego. Panele słoneczne pochłaniają światło i przekształcają je w energię elektryczną dla Twojego domu. Gdy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, panele słoneczne zamiast tego będą wykorzystywać energię elektryczną z sieci.

Panele sloneczne budowa schemat

Kotły na biomasę

Kotły na biomasę są bardzo podobne do innych kotłów, ale zamiast gazu lub oleju wykorzystują materiały biodegradowalne, takie jak pelety drzewne lub zrębki. Kotły na biomasę są tańsze niż inne kotły, wytwarzając mniej dwutlenku węgla. Można kupić je z automatycznym podajnikiem, który ułatwia uzupełnianie w razie potrzeby, bez ciągłego otwierania pokrywy bojlera (co może być niebezpieczne).

Zasilanie domu energią słoneczną

Panele słoneczne są aktualnie znacznie tańsze i również bardziej dostępne niż kilka lat temu. Ale co trzeba zrobić, aby całkowicie odciąć swój dom od paliw kopalnych? Zależy to od wielkości Twojego domu, ilości zużywanej energii i miejsca zamieszkania. Oto ogólny przewodnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, czy all-in z panelami słonecznymi (lub innym rodzajem energii odnawialnej) jest dla Ciebie odpowiedni.

Wielkość domu:

Typowy dom z trzema sypialniami potrzebuje około 1 kW energii elektrycznej do zasilania urządzeń, oświetlenia, systemów ogrzewania i chłodzenia oraz elektroniki. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, najprawdopodobniej co miesiąc będziesz płacić stałą kwotę za usługi elektryczne. Jeśli jesteś właścicielem domu i zdecydowałeś się przejść w 100% na energię odnawialną, oto, co będzie potrzebne:

Panele słoneczne:

Panele słoneczne są montowane na dachu lub ziemi i działają na zasadzie przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Nie wymagają paliwa do działania i są uważane za bezobsługowe. Średni koszt instalacji paneli fotowoltaicznych wynosi około 15 000-25 000 zł. Instalacja paneli fotowoltaicznych trwa zwykle od jednego dnia do dwóch tygodni, w zależności od złożoności projektu. Aby uzyskać najlepsze oszacowanie dla konkretnej sytuacji, skontaktuj się z profesjonalnym instalatorem, który może podać dokładną wycenę w oparciu o swoje doświadczenie z podobnymi projektami w Twojej okolicy.

Energia słoneczna to świetny sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych przy jednoczesnym oszczędzaniu pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną w czasie, gdy zasoby odnawialne stają się tańsze niż tradycyjne metody.

Ile paneli słonecznych potrzebujesz, aby być samowystarczalnym?

Przeciętny dom zużywa 3700 kWh energii rocznie. Aby wygenerować tę energię za pomocą paneli słonecznych, potrzebujesz 36-40 paneli. Jednak wydajność wytwarzania różni się również w zależności od miejsca zamieszkania. W pochmurnym miejscu może być potrzebne aż 26-30 paneli, a w słonecznym tylko 15-19. Typowy system fotowoltaiczny może generować 3800 kWh rocznie, co oznacza, że ​​musisz dodać panel słoneczny i baterię, aby pokryć zużycie energii. Nie aż tak źle.

Z drugiej strony potrzebny byłby kocioł gazowy osiem razy mocniejszy niż przeciętny i dodatkowe cztery pompy ciepła, co byłoby droższe niż standardowa konfiguracja gazu ziemnego. Zakładając, że używasz energooszczędnej lodówki, zamrażarki, zmywarki, pralki, oświetlenia i innych urządzeń, na których ludzie polegają w swoich domach – możesz zasilać swój dom wyłącznie za pomocą samych paneli słonecznych.

Na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj, żeby jak najlepiej wykorzystać panele słoneczne, upewnij się, że dach jest ustawiony w najlepszym możliwym miejscu i pod odpowiednim kątem, aby uchwycić jak najwięcej bezpośredniego światła słonecznego i że na dach nie padają żadne cienie z pobliskich drzew lub budynków. W przypadku zacienienia, możesz rozważyć zainwestowanie w nieco większy system lub dodanie większej liczby baterii, aby móc przechowywać więcej energii do późniejszego wykorzystania.

Oczywiście na zasilanie domu odnawialnymi źródłami energii wpływa wiele czynników, ale ilość zużywanej energii zależy od Twojego stylu życia i nawyków użytkowania. Wypróbuj kalkulator online, aby określić, ile paneli słonecznych potrzebujesz, aby pokryć zużycie energii. Domowe panele słoneczne można zamienić w energię, która podgrzewa wodę lub dostarcza energię elektryczną bezpośrednio do każdego posiadanego przedmiotu. Musisz tylko dowiedzieć się, ile energii Twoje panele generują średnio dziennie i jakie wymagania energetyczne mają te elementy.

Pompy ciepła

Jak można sobie wyobrazić, jednym z podstawowych elementów zasilania domu jest ogrzewanie. Pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i dostarczają je do domu w celach grzewczych. Najpopularniejszymi typami pomp ciepła są powietrzne i gruntowe pompy ciepła, przy czym te pierwsze są tańsze, ale mniej wydajne energetycznie niż te drugie.

Obliczanie zapotrzebowania na moc do ogrzewania domu za pomocą pomp ciepła

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania domu. Wymaga to jednak energii elektrycznej. Ile energii z paneli słonecznych potrzebujesz, aby zasilić taki system?

Załóżmy na przykład, że Twój dom ma powierzchnię 200 m2. Będziesz potrzebować 20 kW (200 podzielone przez 10) do zasilania systemu grzewczego z pompą ciepła. Pompy ciepła będą pracować przy współczynniku wydajności (CoP) 3:1. Innymi słowy, 1 kW energii elektrycznej na wejściu spowoduje 3 kW ciepła na zewnątrz (choć nie wszystkie w tej samej temperaturze). Tak więc będziesz potrzebować 60 kW (20 x 3) energii z paneli słonecznych, aby uruchomić system pompy ciepła.

Energia przyszłości

Ponieważ Polska jest na drodze do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, to najlepszy czas, żeby zainwestować w energię słoneczną. Rząd wprowadził dotacje na energię słoneczną, co oznacza, że ​​możesz uzyskać świetny zwrot z inwestycji. Najlepiej jest zdecydować się na panele słoneczne na dachu. Aby w pełni wykorzystać te panele słoneczne, będziesz chciał zainstalować baterię, aby oszczędzać energię wytwarzaną w ciągu dnia, kiedy jej najbardziej potrzebujesz (np. w nocy). Dzięki tej kombinacji nadal możesz być podłączony do sieci, więc gdy Twoje panele produkują więcej energii niż potrzebujesz, możesz ją odsprzedać do sieci i jeszcze bardziej zrekompensować swoje koszty. Ale jeśli nie masz teraz tego rodzaju kapitału – lub jeśli Twój dach nie nadaje się do paneli słonecznych – nadal dostępne są inne opcje. Skontaktuj się z zespołem e-instalator.pl, żeby uzyskać więcej informacji.