Jak działa pompa ciepła?
10 czerwca 2022Zainteresowanie pompami ciepła w Polsce systematycznie rośnie, co wynika z faktu, że jest to sposób na ekologiczne i tanie ogrzewanie. Jak działa pompa ciepła powietrzna a jak gruntowa? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Spis treści
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jak działa? Otóż, jej działanie polega na pobieraniu ciepła z powietrza. Jest ono zasysane i sprężane przez sprężarkę, a następnie przepływa przez skraplacz, gdzie zostaje skroplone w skutek obniżenia temperatury. Następnie skroplony czynnik trafia do zaworu rozprężnego, który powoduje odparowanie czynnika w parowniku. W efekcie nawet 70% energii trafiającej finalnie do ogrzewania jest pozyskiwane na etapie odparowywania czynnika. Powietrzne pompy ciepła są zasilane prądem, dlatego też w przypadku ich instalacji warto rozważyć również fotowaoltaikę, co pozwoli zbudować system ekologicznego i taniego ogrzewania domu.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Poza powietrznymi pompami ciepła do ciągłego ogrzewania budynków wykorzystywane są również gruntowe pompy ciepła. Na jakiej zasadzie działają? W tym przypadku ciepło pobierane jest z gruntu, co wymusza zastosowanie poziomego lub pionowego wymiennika. Samo działanie jest identyczne jak w przypadku powietrznych pomp ciepła, a pozyskiwanie ciepła z gruntu jest możliwe, ponieważ na określonej głębokości temperatury są stałe i wahają się w granicach od 0 do 8 stopni Celsjusza.
Jak działa pompa ciepła zimą i latem?
Warto mieć świadomość, że pompa ciepła to urządzenie, które służy nie tylko do ogrzewania domu zimą, ale umożliwia także chłodzenie pomieszczeń latem. W tym drugim przypadku jest to możliwe dzięki odwróceniu obiegu pompy, a co za tym idzie odprowadzaniu ciepłego powietrza znajdującego się w budynku na zewnątrz. W efekcie pompą ciepła można zastąpić klimatyzację.
Podsumowując należy stwierdzić, że instalacja pompy ciepła to rozwiązanie, które w przyszłości stanie się jeszcze bardziej popularne. Wynika to zarówno z zalet tego typu urządzeń, jak i faktu, że jest to najlepsza metoda ekologicznego ogrzewania budynków.