Dystrybucja ciepła w budynku –  na co zwrócić uwagę?

22 lutego 2023
System ogrzewania pompa ciepla
System ogrzewania pompa ciepła

Pompy ciepła stają się coraz bardziej opłacalne w ostatnich latach. Dzieje się tak po części dlatego, że ewoluowały i są bardziej energooszczędne, ale głównie dlatego, że sieć elektryczna, która umożliwia im pracę, stała się „bardziej ekologiczna”.

Ten wzrost rentowności spowodował, że są one obecnie instalowane w starszych budynkach, które dotychczas uważano za nieodpowiednie. Ciepło może być rozprowadzane do pomieszczeń na różne sposoby, m.in. bezpośrednio do powietrza, ale częściej ciepło jest „doprowadzone rurami” do grzejników płytowych lub ogrzewania podłogowego. Ten „mokry” system, emitujący ciepło, jest najbardziej popularny w krajach, w których zimy są stosunkowo długie.

Wpływ nasłonecznienia na ogrzewanie budynku

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wpływ nasłonecznienia budynku na komfort. Jeśli ogrzejemy powietrze w pomieszczeniu, które ma zimne ściany, możemy „odczuć” pewien dyskomfort w otoczeniu zimnych ścian. I odwrotnie, jeśli otacza nas ciepłe powierzchnie, możemy odczuwać „komfort” nawet przy niższych temperaturach powietrza. Od lat jest to punkt sprzedaży ogrzewania podłogowego. Chodzi o to, żeby nie skupiać się tylko na rzeczywistej temperaturze powietrza. Należy również pamiętać, że typ budynku ma ogromny wpływ na wymagania stawiane systemowi emitowania ciepła. W nowoczesnych budynkach niskoenergetycznych prawie każda metoda powinna być odpowiednia, ale w przypadku starszych budynków, znacznie ważniejszy jest wybór najlepszej metody i najlepszego projektu ogrzewania.

Niezależnie od wybranego systemu, aby zachować wysoką efektywność energetyczną, system emitera ciepła powinien być zaprojektowany tak, aby temperatura wody obiegowej była jak najniższa. W przypadku starszych budynków oznacza to, że grzejniki mogą wymagać wymiarów znacznie większych niż standardowe.

Czas odpowiedzi ogrzewania


Warto zastanowić się nad czasem potrzebnym do ogrzania domu. Tradycyjnie kotły były wystarczająco duże, aby dość szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, szybko reagując w ten sposób na regulacje użytkownika. Ponadto instalacja kotła o dużej pojemności nie kosztowała dużo więcej.

Jednak pompy ciepła osiągają najlepszą efektywność energetyczną, jeśli pracują stabilnie przy stosunkowo niskiej temperaturze wyjściowej. To zachęca do eksploatacji systemu pompy ciepła przez dłuższy czas, dzięki czemu mniejsze pompy ciepła stają się bardziej opłacalne.

Przyzwyczajenie się do tego może zająć dużo czasu. Zamiast po prostu dostosowywać termostaty na żądanie, w razie potrzeby, użytkownik musi myśleć z wyprzedzeniem. Pompa ciepła powinna być w stanie automatycznie zapewnić wymagany komfort wraz ze zmianą pór roku. Po znalezieniu najlepszych ustawień i czasów należy się ich trzymać. Wiele sterowników pomp ciepła ma ustawienie urlopowe. Jest to bardziej konieczne w przypadku systemów wolno reagujących. Jeśli wyjeżdżasz, warto to wykorzystać, aby dom mógł się powoli nagrzewać przez dzień lub dwa, gotowy na Twój powrót do domu.

Możesz zobaczyć grzejniki o małej masie, które zapewniają szybką reakcję. Może to pomóc (choć jest to dyskusyjna korzyść), jeśli działasz w sposób przerywany, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Jednak w mieszkaniach zamieszkanych przez cały czas przewaga tego jest minimalna. W niektórych sytuacjach stare ciężkie grzejniki żeliwne mogą być zaletą i działać jako „bufor” termiczny w systemie. Rzeczywiście, niektóre systemy źródła powietrza wymagają wystarczającej ilości wody, aby wspomóc odszranianie jednostki zewnętrznej. Grzejniki o dużej zawartości wody mogą być tutaj zaletą.

System dystrybucji powietrza


Pompy ciepła powietrze-powietrze mogą nadmuchać ogrzane powietrze wokół pomieszczenia, ale ruch powietrza nie zawsze jest wygodny. Ostrożne ustawienie „dmuchawy” może poprawić sytuację. Ponownie, jeśli budynek jest słabo ocieplony, przepływ powietrza może być wysoki i powodować nieprzyjemne przeciągi. Ale w bardzo dobrze ocieplonym domu przepływ powietrza może być bardzo niski, więc całkowicie akceptowalny. Ruch powietrza do chłodzenia to inna sprawa. Lubimy przeciąg, ale gdy jest nam gorąco.

Prosty system opisany w poprzednim akapicie po prostu recyrkuluje powietrze i dodaje mu ciepła. Potrzebne jest jednak trochę świeżego powietrza, a niektóre nowo wybudowane domy mają systemy kanałowe, które odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego za pomocą systemu pasywnego (bez pompy ciepła). Znany również jako MVHR (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Niektóre mogą mieć dodaną małą pompę ciepła. W przypadku istniejących domów systemy te mogą być trudne do zainstalowania i wydajnej konfiguracji.