Czy warto inwestować w rekuperację? Wady i zalety

26 czerwca 2023
rekuperatory sklep

Rekuperacja to bardzo popularny sposób na stworzenie bardzo ekonomicznego domu, który będzie służył przez długi czas, nie kosztując nas wiele. Coraz więcej domów jednorodzinnych posiada rekuperację i często jest ona połączona z pompą ciepła i płaszczem wodnym do kominka, co dodatkowo obniża nasze rachunki.

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła, które już jest w domu. Dzięki temu możemy obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. System zasysa już ogrzane powietrze z pomieszczeń, a następnie oczyszcza je specjalnymi filtrami, aby oddać je bez utraty ciepła. Jakie jeszcze są zalety rekuperacji w domu? Odpowiadamy:

Oczyszczone, świeże powietrze

Główną zaletą rekuperacji jest wymiana zużytego powietrza, dzięki czemu można oddychać przefiltrowanym, świeżym powietrzem. Jest to bardzo dobre dla alergików, którzy mają problemy z oddychaniem, szczególnie wiosną i latem. Wymiana powietrza odbywa się przez całą dobę, nawet przy zamkniętych oknach, co pozwala na lepszą wentylację pomieszczeń. Latem dzięki rekuperacji powietrze jest schładzane, a zimą ogrzewane. Ma to pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzięki stałej wymianie powietrza i jego filtracji mamy gwarancję higienicznej jakości w porównaniu do zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Również kurz nie osadza się tak często na przedmiotach i meblach, co sprawia, że ​​generalne sprzątanie staje się mniej potrzebne.

Ochrona przed smogiem

W systemach rekuperacji możemy również liczyć na ochronę przed smogiem, którą zapewniają filtry kieszeniowe klasy G4. Dzięki możliwości zamontowania filtra F7 jesteśmy w stanie zatrzymać do 90% pyłów o wielkości 1-10µm oraz 75% pyłów o mniejszym rozmiarze. Dzięki nowoczesnym filtrom istnieje również możliwość jonizacji powietrza i jego oczyszczenia z wirusów i bakterii.

Niższe rachunki za ogrzewanie

Największą zaletą rekuperacji jest oszczędność na ogrzewaniu. Możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie domu nawet o 50%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej straty ciepła są znacznie większe, a rekuperacja sprawia, że ​​większość ciepła pozostaje w pomieszczeniach. Przy tak nowoczesnym systemie zapotrzebowanie na energię pierwotną zmniejsza się o 20 kWh/(m2rok). Dzięki rekuperacji ryzyko wystąpienia pleśni i pleśni jest ograniczone do minimum, co daje nam komfort mieszkania i bezpieczeństwo.

Jakie są wady rekuperacji?

Wadą rekuperacji jest dość duży początkowy koszt inwestycji. Opłaca się to po około roku, bo znacznie oszczędzamy na ogrzewaniu, ale dla wielu cena montażu rekuperatora może być zbyt wysoka. Część środków można pozyskać ze środków przeznaczonych na ochronę środowiska. Są to podobne dotacje jak w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych. Aby koszt rekuperacji był jeszcze niższy, warto zainwestować w znacznie nowocześniejszy rekuperator, który pozwoli na większy odzysk ciepła (rekomendujemy rekuperatory Wanas). Pewnym kosztem będą też filtry, które trzeba często wymieniać ze względu na gromadzący się w nich kurz i brud. Filtry są wymieniane mniej więcej co 12 miesięcy. Należy doliczyć również dodatkowe koszty, takie jak przegląd serwisowy raz w roku oraz zużycie energii elektrycznej. Aby zaoszczędzić pieniądze, warto podłączyć system rekuperacji do paneli fotowoltaicznych

Pompa ciepła to świetny sposób na zmniejszenie ilości energii zużywanej przez dom, ale jest to również świetny sposób na zmniejszenie ilości energii zużywanej przez dom.

Czy warto zainstalować rekuperację?

Rekuperacja, pomimo dużych kosztów początkowych, może dać nam znaczne i widoczne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii do ogrzewania domu. Jeśli mamy dom o dużej powierzchni i korzystamy np. z ogrzewania gazowego, rekuperacja może być bardzo dobrym sposobem na obniżenie rachunków. Ponadto możesz liczyć na stały dopływ świeżego i oczyszczonego powietrza, co jest wskazane zwłaszcza, jeśli mieszkasz z dziećmi lub dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy.