Site icon E-INSTALATOR

Jak oszczędzać na energii i ogrzewaniu? Poznaj proste sposoby!

dom kominek aranżacja

Wysoki wzrost opłat za dostawy energii i gazu, powoduje, że szukamy rozwiązań, które pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie i energię. Jest na to kilka prostych sposobów. Przyglądamy się najczęściej zadawanym pytaniom na temat centralnego ogrzewania oraz dajemy wskazówki, jak zaoszczędzić w sezonie grzewczym. 

Czy ogrzewanie powinno być włączone cały czas? 

Jeśli zauważasz, że rachunki za ogrzewanie rosną, być może zastanawiasz się: jak długo powinno być włączone ogrzewanie? czy taniej jest zostawiać centralne ogrzewanie włączone cały czas na niskim poziomie? czy włączanie i wyłączanie ogrzewania jest droższe?

Kwestia włączania/wyłączania ogrzewania jest szeroko dyskutowana i krążą na ten temat różne opinie. Najlepiej jest myśleć o tym w kategoriach utraty energii. Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych dom stale traci ciepło. Gdy ogrzewasz pomieszczenia tylko wtedy, gdy jest to konieczne, tracisz minimalną ilość ciepła. Jeśli chcesz zmaksymalizować efektywność energetyczną centralnego ogrzewania, lepiej jest korzystać z ogrzewania tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. 

Czy masz sprawny kocioł? 

Przed sezonem grzewczym, warto zadać sobie kilka pytań w kwestii sprawności kotła i systemu grzewczego. Uchroni to nas przed niespodziewanymi zdarzeniami – jak chociażby awaria.

Ile lat ma Twój kocioł?

Jeśli kocioł ma ponad dziesięć lat, prawdopodobnie będzie mniej wydajny niż jego nowsze odpowiedniki – stary kocioł gazowy może generować dużo wyższe koszty ogrzewania. Podczas, gdy kotły kondensacyjne jedno- lub dwufunkcyjne są bardzo wydajne, to kotły o standardowej wydajności rzadko mają sprawność powyżej 80%. Różnicę na pewno zauważysz na rachunku za ogrzewanie.  

Kiedy ostatnio serwisowałeś kocioł?

Regularny serwis kotła gazowego lub każdego innego systemu ma istotne znaczenie w utrzymaniu jego maksymalnej wydajności. Niespodziewana konieczność znalezienia i wezwania zarejestrowanego serwisanta oraz wymiany części (a może nawet całego kotła) może być kosztownym wydatkiem. Upewnij się więc, przed sezonem grzewczym, kiedy ostatnio serwisowałeś urządzenie.

Jak zapobiec utracie ciepła i energii w domu?

Możesz wiele zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednym z najczęstszych powodów utraty ciepła w domu są przeciągi. Warto zidentyfikować „obszary problematyczne”, w których przeciągi powodują utratę ciepła. Jak ich uniknąć? Podpowiadamy:

Uszczelnij okna

Niesprawne i zużyte uszczelki okienne mogą spowodować znaczną utratę ciepła. Warto przed sezonem sprawdzić okna oraz ich szczelność i ewentualnie wymienić uszczelki na nowe. Grube zasłony również mogą uchronić przed przeciągami.

Sprawdź drzwi

Nawet niewielka szpara może powodować znaczne utraty ciepła przez drzwi wewnętrzne. Możesz użyć listew, chroniących przed przeciągami dla szczelin wokół krawędzi ościeżnicy oraz osłony na dole drzwi.

Sprawdź termostat

Termostat kontroluje temperaturę w domu, komunikując się z kotłem. Gdy system grzewczy osiągnie temperaturę ustawioną na termostacie, kocioł wyłączy się, dopóki temperatura nie spadnie poniżej ustawień. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, ile lat ma twój termostat? Jeśli masz termostat starej generacji, ponowne włączenie kotła może nastąpić z opóźnieniem o 3-5°C. To wydaje się niewiele, ale kocioł będzie musiał dłużej ogrzewać dom, aby powrócić do ustawionej temperatury, co oznacza, że zużyje więcej energii. Warto więc rozważyć zakup nowoczesnego termostatu, który jest dokładniejszy i zapobiega marnowaniu energii. 

Obniż temperaturę 

Podkręcanie ogrzewania na termostacie, gdy robi się zimno, może być kuszące, ale czy wiesz, że obniżenie termostatu o zaledwie 1°C może zaoszczędzić nawet 6% energii rocznie? Być może nie odczujesz różnicy, ale zauważysz ją na rachunku.

Kontroluj czas ogrzewania

Nie marnuj energii, kiedy nie ma nikogo w domu. Chociaż tej zimy większość z nas będzie spędzać w domach o wiele więcej czasu, wciąż jest miejsce na synchronizację ogrzewania. Prawdopodobnie nie będziesz potrzebować ogrzewania podczas snu lub gdy wiesz, że wyjdziesz z domu. Spróbuj ustawić czas ogrzewania na termostacie tak, aby było ciepło po przebudzeniu lub powrocie do domu. 

Zaizoluj zasobnik ciepłej wody

Nie będzie to miało znaczenia, jeśli masz kocioł dwufunkcyjny, ale jeśli masz konwencjonalny lub systemowy kocioł z zasobnikiem ciepłej wody, jego izolacja zaoszczędzi energię. Płaszcze zasobników ciepłej wody są stosunkowo tanie i łatwe w montażu (nie wymaga inżyniera). Izolacja zatrzyma więcej ciepła i zabezpieczy przed marnowaniem energii na podgrzewanie wody. 

Wybierz pomieszczenia do ogrzewania 

Nie ma sensu ogrzewać dodatkowej sypialni lub korytarza, więc dlaczego nie być bardziej selektywnym w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń? Jeśli masz termostatyczne zawory grzejnikowe, będziesz mógł sterować ogrzewaniem, pokój po pokoju i zminimalizować ilość ciepła oraz energii zużywanej do ogrzewania domu.

Odłącz „wampiry energetyczne”

Wszystko, co znajduje się w trybie gotowości “standby”, zużywa energię, której nie potrzebujesz – ładowarki, laptopy, telewizory, konsole do gier, a nawet czajnik. Odłączenie ich lub wyłączenie wtyczek w ścianie zapobiega dodatkowemu zużyciu energii.

Twój dom w Twoich rękach… i oszczędności

Rozsądne zarządzanie domem i przygotowanie się do sezonu grzewczego oraz wdrożenie prostych zasad to klucz do oszczędzania na rachunkach za media. Nawet niewielkie zmiany mogą mieć duże znaczenie!

Exit mobile version