Site icon E-INSTALATOR

Pompy ciepła – 6 najważniejszych zalet systemu

pompa ciepła nibe

Fot. NIBE-BIAWAR

Pompy ciepła dosłownie pompują lub przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego w procesie parowania i kondensacji substancji zwanej czynnikiem chłodniczym, która krąży między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Taki system pobierania ciepła ze źródeł zewnętrznych i pompowania ciepła do pomieszczeń ma wiele zalet. Zastanawiasz się dlaczego jeszcze warto zainwestować w pompę ciepła? Przeczytaj 6 najważniejszych zalet stosowania tego systemu, przekonasz się, że warto!

Jakie są zalety instalacji pompy ciepła?

Stosowanie pomp ciepła niesie wiele korzyści. Pompowanie ciepła zużywa mniej energii elektrycznej w porównaniu do sytuacji, gdy energia elektryczna jest wykorzystywana wyłącznie jako środek do jego konwersji. W powietrznych pompach ciepła w okresie letnim cykl można odwrócić, a urządzenie działa jak klimatyzator.

BUDERUS LOGATHERM WLW196i..IR pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła, jak i gruntowe, zyskują na popularności w Polsce, zachęcając do płynniejszego i bardziej przystępnego przejścia na ekologiczne życie i alternatywne wykorzystanie energii. Łącząc urządzenie z panelami słonecznymi, możesz uczynić swój dom samowystarczalnym i ekologicznym. Właściwie zaprojektowane i zainstalowane urządzenia może być tego warte, osiągając regularnie ponad 300 procent wydajności.

Poniżej szczegółowo przyjrzymy się zaletom tego systemu, żeby pomóc nowym użytkownikom w podjęciu świadomej decyzji w tą niskoemisyjną technologię ogrzewania.

6 zalet pomp ciepła w skrócie:

Urządzenia mogą być pod wieloma względami korzystnym wyborem. Poniżej szczegółowo wymieniamy niektóre korzyści, wynikające z instalacji:

  1. Niższe koszty eksploatacji
    Pompy ciepła są tańsze w eksploatacji niż systemy oparte na spalaniu. Im bardziej energooszczędne są systemy, tym większe długoterminowe oszczędności energii. Mimo że ceny urządzeń są wysokie ta przyjazna dla środowiska inwestycja może pomóc zaoszczędzić nawet 70% wydatków ponoszonych na ciepłą wodę i ogrzewanie. W wielu rejonach kraju, gdzie klimat jest stosunkowo umiarkowany, system pompy ciepła jest energooszczędną i opłacalną alternatywą dla tradycyjnych pieców czy klimatyzatorów.
  2. Mniej konserwacji
    Wymagają mniej konserwacji niż systemy ogrzewania spalinowego. Regularnie, raz w roku, należy sprawdzić system, ale można to łatwo zrobić samemu. Profesjonalny instalator musi sprawdzać co trzy lub pięć lat.
  3. Bezpieczeństwo
    Pompy ciepła są bezpieczniejsze niż systemy grzewcze oparte na spalaniu oraz są bezpieczne w obsłudze. Nie muszą spalać paliwa, aby generować ciepło, sprawiają więc mniej problemów związanych z bezpieczeństwem w porównaniu do innych systemów grzewczych.
  4. Niższa emisja dwutlenku węgla
    System zmniejsza emisję dwutlenku węgla i ma efektywny współczynnik konwersji energii na ciepło. Na przykład wodne pompy ciepła osiągają dość wysoką sprawność, bliską 600 procent. Urządzenia nie spalają niczego, aby zapewnić energię cieplną, więc poza bardzo małą ilością energii elektrycznej potrzebnej do działania sprężarki, nie dochodzi do dodatkowej emisji dwutlenku węgla. Porównaj to z procesem spalania w kominkach na drewno, który powoduje powstawanie oparów, sadzy i dymu. Stanowi to poważne obciążenie dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla.
  5. Dwa systemy w jednym: ogrzewanie i chłodzenie
    W ciepłych okresach powietrzne pompy ciepła są w stanie odwrócić proces, dzięki czemu działają jak jednostka klimatyzacyjna. Latem pompę ciepła można wygodnie przełączyć w tryb chłodzenia.
  6. Długa żywotność
    Żywotność urządzeń jest stosunkowo długa, do 50 lat, jednak przeciętna żywotność wynosi od 14 do 15 lat. Mimo tych liczb są wyjątkowo niezawodnym i stabilnym źródłem ciepła.

W ostatnich latach postęp w technologii pozwala na jej zastosowanie nawet w obszarach o ekstremalnie zimnym klimacie. Jest to wystarczająca alternatywa do ogrzewania domu w porównaniu z bardziej tradycyjnymi opcjami ogrzewania.

Zapoznaj się z niezawodnymi pompami ciepła Nibe i Buderus w sklepie internetowym e-instalator.pl. Zobacz: pompy ciepła. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Exit mobile version