Site icon E-INSTALATOR

Jaki bufor do pompy ciepła i czy jest potrzebny?

pompa ciepla wizualizacja

Czy zbiornik buforowy w pompie ciepła jest niezbędny? Jaki wybrać i do czego właściwie służy? Co warto wiedzieć na ten temat, gdy korzysta się z tej technologii w swoim domu? Poniżej parę słów na ten temat.

Czym jest zbiornik buforowy?

Zbiornik buforowy to ta część instalacji grzewczej domu, w której znajduje się podgrzana woda. Właśnie z bufora jest ona wprowadzana do rur, którymi dostarczane jest ciepło do poszczególnych części domu. Zanim jednak ciepła (czy raczej gorąca) woda się tu znajdzie, najpierw zostaje podgrzana w samej pompie ciepła

Czy zbiornik buforowy do pompy ciepła jest potrzebny?

Bufor pompy ciepła przydaje się często, ale jednak nie w każdym przypadku. To bardzo dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie stosowane jest równolegle kilka obiegów, w których wskazane jest wprowadzanie wody o zróżnicowanej temperaturze. Przykładem takiej sytuacji mogą być domy, w których oprócz grzejników zamontowane jest również ogrzewanie podłogowe. Jednak w przypadku domów o słabym poziomie docieplenia zbiornik może okazać się niekoniecznie optymalnym rozwiązaniem.

Generalnie jednak w wielu przypadkach bufor się sprawdzi, ponieważ ułatwia regulowanie temperatury i pozwala na rzadsze uruchamianie sprężarki w pompie ciepła. Przy okazji w możliwe jest gromadzenie energii, która później wykorzystywana jest do odmrażania parownika w niektórych typach pomp.

Jaki zbiornik buforowy do pompy ciepła wybrać?

Wybierając bufor, zwracaj uwagę między innymi na jego pojemność, która powinna być dostosowana do potrzeb, ale i na funkcje, w które dany zbiornik został wyposażony. Chociażby kwestia dostępności lub nie wymiennika lub CWU. Przykładową konfigurację można zobaczyć tutaj (zbiornik o pojemności 100 do 500 litrów, bez wężownicy).

Jaką powinna być pojemność bufora?

Teoretycznie duża pojemność jest lepsza, ale oczywiście przesada też nie jest dobra. Istnieją uniwersalne przeliczniki uzależniające sugerowaną pojemność od powierzchni domu (na przykład 1500 litrów dla powierzchni 150 metrów kwadratowych), jednak tak naprawdę warto wziąć pod uwagę także i realne zapotrzebowanie na energię cieplną – a ta nie wszędzie będzie identyczna.

Exit mobile version